Znajdź nas na Google Map
Facebook
Sklep Centrus
 
Preparaty DDD pod_gora_03 pod_gora_04
Higienia sanitarna
Oferta
Szkodniki
pod_gora_08
szkodniki2
szkodniki

>


GRYZONIE

Zwalczanie gryzoni i innych szkodników

Gryzonie - Myszy

Myszy to szkodniki wszystkożerne, żywiące się głównie ziarnami zbóż, nasionami traw, czasem również bezkręgowcami. W mniejszym stopniu niż szczury są one groźne dla ludzkiego zdrowia, choć mogą spowodować szkody materialne.

Najczęściej występującym gatunkiem myszy jest Mysz Domowa (Mus musculus). Pojawia się ona na osiedlach, na ogrodach i polach, w dolnych kondygnacjach budynków i w piwnicach. W lato myszy przebywają raczej na dworze, a zimą - przenoszą się do budynków.

Szkodniki - Mus musculus - Mysz Domowa

Mysz Domowa ma ciało długości około 11 cm, a ogon - 10 cm. Myszy są szare, w sprzyjających warunkach rozmnażają się przez cały rok. Samice mają po 6-8 małych.

Można zabezpieczyć dom przed tymi szkodnikami - należy uszczelnić wszelkie otwory, którymi mogą się one dostać do środka budynku. Są to różnego rodzaju szpary w ścianach, fundamentach, drzwiach, oknach, podłogach oraz sufitach. Myszy mogą zakradać się do pomieszczeń także po przewodach kanalizacyjnych i elektrycznych. Aby uchronić się przed ich wtargnięciem, należy zachowywać odpowiednia higienę w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. W środowisku naturalnym myszy są zjadane przez koty, kuny, łasice, tchórze oraz niektóre gatunki ptaków. Do zwalczania myszy oraz innych gryzoni wykorzystywane są odpowiednie preparaty gryzoniobójcze.


do góry strony

Gryzonie - Szczury

Szczury to groźne szkodniki - przenoszą zarazki i pasożyty, które mogą u ludzi wywoływać choroby. Poza tym przegryzają różne materiały takie jak tektura, drewno, blacha, rury ołowiane, maty czy worki. Jeśli nie przystąpimy energicznie do zwalczania tych gryzoni, mogą one być przyczyną spięć w przewodach elektrycznych, zawalania się stropów, a nawet całych budynków. Szczury zamieszkują zwykle w bliskim sąsiedztwie ludzkich siedlisk - w niższych partiach budynków, piwnicach, rurach kanalizacyjnych i przy brzegach rzek.


Szkodniki - Rattus Norvegicus - Szczur Wędrowny

Szczury są wszystkożerne - jedzą zarówno ziarna, owoce i inne produkty roślinne i zwierzęce oraz różnego rodzaju odpadki. Gryzonie te nie gromadzą zapasów, ale znajdują sobie miejsce blisko źródła pokarmu. W naszym kraju najczęściej występują Szczury Śniade oraz Szczury Wędrowne. Te ostatnie są większe i umieją pływać. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania tych gryzoni jest uszczelnienie wszelkich szpar i otworów w ścianach, fundamentach, oknach i drzwiach oraz podłogach i sufitach. Ważne jest również zabezpieczenie przewodów kanalizacyjnych i elektrycznych. Aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się szczurów, trzeba dbać o zachowanie higieny w pomieszczeniach. Najskuteczniejszym sposobem likwidacji gryzoni pozostają preparaty chemiczne.

 

Szkodniki - Rattus Rattus - Szczur Śniady

Do góry strony

ENCYLOPEDIA INSEKTÓW

Insekty - Karaczany

Karaczany zamieszkują najczęściej duże aglomeracje, zwłaszcza bloki mieszkalne, w których znajdują się zsypy i windy. Owady te przemieszczają się kanałami i szybami wodno-kanalizacyjnymi. Doskonałą kryjówką są dla nich różnego rodzaju szpary, szczeliny i pęknięcia. Insekty te nazywane są również hełmcami. Ich wyróżnikami jest owalne, spłaszczone ciało, duże oczy oraz długie czułki. Za dnia zwykle odpoczywają, a uaktywniają się nocą.

W naszym kraju najczęściej spotykane są 3 gatunki karaczanów: prusak, przybyszka amerykańska (karaczan amerykański) oraz karaczan wschodni.

Zwalczanie prusaków oraz innych karaczanów może być trudne, ale nie należy tego zaniedbywać, gdyż owady te mogą przenosić wiele groźnych chorób i wirusów. Co jest szczególnie niebezpieczne, karaczany żerują na szpitalnych salach czy magazynach, powodując zagrożenie dla Pacjentów.

Aby uchronić się przez karaczanami, trzeba zabezpieczyć wszelkie szpary i szczeliny, którymi mogą się one przedostać do pomieszczeń. Należy również przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach i usuwać resztki. Dla ludzi szczególny niebezpieczny może być kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami lub spożywanie zanieczyszczonej żywności. Dlatego należy jak najszybciej podjąć energiczne zwalczanie karaczanów i tego rodzaju owadów.

Szkodniki - blatta orientalis - karaczan wschodni
Szkodniki - blattea germanica - karaczan prusak
Szkodniki - Periplaneta-americana - przybyszka amerykańska

do góry strony

Insekty - Komary

W Polsce występuje aż 47 gatunków komarów, czas ich największej aktywności przypada na okres między wiosną a jesienią. Najbardziej rozpowszechniony jest Komar brzęczący - spotykany w pobliżu siedzib ludzkich. Inne popularne gatunki to Doskwier pastwiskowy i Widliszek malaryczny.

Komary stanowią poważne zagrożenie dla człowieka, gdy występują masowo lub jeśli występuje duża zakaźność wirusem. Wtedy likwidacja komarów (odkomarzanie) jest konieczna. W Polsce ukąszenia komarów nie są niebezpieczne, co najwyżej bolesne, mogą też wywołać reakcję alergiczną.

Latem, gdy komary są szczególnie natrętne, najlepiej zabezpieczyć się przed nimi, wywieszając siatki w drzwiach i oknach. Do ich odstraszania stosuje się też repelenty środki zapachowe na komary (repelenty) oraz fumigatory i elektrofumigatory (uwalniające substancje zapachowe).

Szkodniki - Anopheles maculipennis - widliszek malaryczny
Szkodniki - culex-pipiens - komar brzęczący

Skutecznym sposobem na likwidację problemu są też chemiczne środki owadobójcze. Komary, podobnie jak inne owady, gromadzą się zwykle blisko zbiorników z wodą.


do góry strony

Insekty - Mole

Szczególnie atrakcyjne dla moli są materiały pochodzenia zwierzęcego. Dorosły mól może złożyć nawet 200 jaj. Mole niszczą rzeczy, które przechowujemy w mieszkaniach, magazynach czy na strychach. Lęgną się w takich rzeczach jak dywany, odzież, kapelusze, wyroby z piór, obicia mebli oraz futrzane, bawełniane i filcowe akcesoria.

Należy często wietrzyć mieszkanie oraz dbać o właściwe przechowywanie odzieży. Skutecznie można wystraszyć mole zapachem olejków eterycznych np. lawendy. Zalecane jest też przekładanie odzieży mydełkami toaletowymi. Szczególnie groźne są jaja moli oraz larwy, które mają duży apetyt.

Szkodniki - Mól ziarniak (Nemapogon granellus) - szkodnik żyjący głównie w magazynach zbożowych
Szkodniki - Mól włosienniczek (Tineola biseliella)- szkodnik futer i tkanin wełnianych
Szkodniki - Mól ubraniowy (Tineola bisselliella)- uszkadza ubrania
Szkodniki - Mól kobierzycznik (Trichophaga tapetzella) - uszkadza tkaniny wełniane

do góry strony

Insekty - Mrówki faraona

Gatunek ten prawdopodobnie przedostał się do Europy z Indii 100 lat temu. Ponieważ jest ciepłolubny zamieszkuje dziś bloki mieszkalne z centralnym ogrzewaniem. Odżywia się resztkami pokarmów ludzkich i produktami spożywczymi, zanieczyszczając je.

 

Szkodniki - Mrówka faraona

Mrówki faraona można najczęściej spotkać w blokach mieszkalnych z centralnym ogrzewaniem. Insekty te odżywiają się żywnością oraz resztkami pokarmów, zanieczyszczając je. Spotkać je też można w szpitalach, piekarniach, restauracjach, hotelach oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie niebezpieczne mogą być w szpitalach, stanowiąc źródło zagrożenia np. dla narzędzi medycznych czy materiałów takich gips. Niebezpieczeństwo może być bardzo poważne, jeśli zagnieżdżą się w pokojach do dializy, na OIOM-ach i oddziałach chirurgicznych czy w prosektorium

Aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się mrówek, trzeba dbać o to, by zamieszkałe pomieszczenia były szczelne - szczególnie przy listwach podłogowych i rurach kanalizacyjnych. W kuchni należy pilnować, by nie zalegały resztki jedzenia, na których owady mogłyby żerować. Najlepiej stosować środki zaradcze, zanim konieczne będzie zwalczanie tych owadów.


do góry strony

Insekty - Muchy

W pobliżu siedzib ludzkich najczęściej występują takie gatunki much jak: mucha domowa, mucha jesienna, mucha plujka, mucha zielona, ścierwica oraz muszki owocowe.

Muchy są bardzo ruchliwe i szybko się rozmnażają, dlatego trudno je wyplenić. Chętnie opanowują wszelkie pomieszczenia gospodarcze i hodowlane, okolice śmietników i miejsc, gdzie gromadzone są resztki pokarmów.

Muchy chętnie żerują na odpadkach, przenosząc przy okazji bakterie na jedzenie. Może być to przyczyną występowania takich chorób jak salmonelloza czy czerwonka, jak również zatruć pokarmowych. Wywołują także schorzenia grzybicze i pasożytnicze. Głównym środkiem zapobiegawczym jest zachowanie higieny w mieszkaniu i pomieszczeniach gospodarczych.

Na terenach wiejskich muchy gromadzą się licznie w okolicach gnojowników i śmietników, dlatego należy regularnie opróżniać i przykrywać pojemniki na śmieci oraz często wymieniać ściółkę dla zwierząt.

Szkodniki - Fannia canicularis - mucha jesienna
Szkodniki - Calliphora vomitoria - mucha plujka
Szkodniki - Drosophila spp - Muszka owocowa
Szkodniki - Lucilla sericata - Mucha zielona
Szkodniki - Musca-domestica - mucha domowa
Szkodniki - Sarcophaga carnaria - ścierwica

do góry strony

Insekty - Osy

Osy to insekty groźne dla ludzi ze względu na możliwość użądlenia. Różnie wyglądają reakcje na użądlenie przez te owady. Objawy pojawiają się po kilku minutach, godzinach, a nawet po dłuższym czasie. Może być to ból, opuchlizna, miejscowy obrzęk, a nawet zaburzenia pracy serca, trudności w oddychaniu i wstrząs.

Szkodniki - Osy

W gniazdach os może zamieszkiwać nawet kilka tysięcy owadów. Jeśli takie gniazdo znajduje się w zamieszkałym budynku, osy mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Jeśli je się rozdrażni, mogą być agresywne lub nawet zaatakować całym rojem.

Osy żerują na padlinie i odchodach, dlatego mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze

Nie można pozwalać osom, by zakładały gniazda w budynkach, w których zamieszkują ludzie. Wskazane jest niszczenie nawet pojedyncze owadów tego gatunku, tak by nie założyły kolonii. Dotyczy to zwłaszcza szerszeni.


do góry strony

Insekty - Pchły

W naszym kraju występuje około 70 gatunków pcheł. Żyją one bezpośrednio na żywicielu (człowiek lub zwierzę) lub w jego otoczeniu - na przykład na meblach, posłaniach itd. Pchły dobrze czują się również w piwnicach, biurach oraz pomieszczeniach gospodarczych.

Najczęściej występującymi gatunkami pcheł są: pchła ludzka i pchła psia. 20 z 70 gatunków pcheł może przenosić choroby takie jak: dżuma, tularemia czy kleszczowe zapalenie mózgu. Mogą one pasożytować na więcej niż jednym osobniku oraz być źródłem tasiemców, którymi zarażają ludzi, psy i koty.

Przed pchłami najskuteczniej się obronić, dbając o porządek, regularnie odkurzając i piorąc pokrycia łóżek i posłania zwierząt. Pchły pasożytują również na myszach i szczurach, dlatego równie istotna jest efektywna likwidacja gryzoni.

Szkodniki - Ctenocephalides canis- pchła psia
Szkodniki - Pulex_irritans - pchła ludzka

do góry strony

Insekty - Pluskwy

Pluskwy domowe zamieszkują najczęściej miejsca, w których śpią ludzie np. materace, łóżka, szpary za meblami, pod tapetami i obrazami oraz dziury w ścianach i podłodze.

Owady te są przenoszone przez na sprzętach, akcesoriach do sprzątania, pościeli, ubraniach i rzeczach osobistych.

Szkodniki - Szkodniki - Cimex_lectularius- pluskwa domowa

Pluskwy mają spłaszczone, brązowe ciało z kłujką po stronie brzusznej i czułkami na głowie. Zarówno samce, jak i samice tych owadów odżywiają się krwią ludzi, czasem też innych ssaków.

Dla pluskiew ludzie są żywicielami. Ukłucia nie są bolesne, ale wkrótce pojawia się dokuczliwe swędzenie i pieczenie. Mogą też wystąpić na skórze białawe pęcherzyki otoczone zaczerwienieniem.

Aby uniknąć obecności pluskiew w domu, trzeba dbać o zachowanie czystości oraz zabezpieczyć wszelkie dziury i szczeliny w ścianach. Dzięki temu owady nie dostają się do wewnątrz.


do góry strony

Insekty - Rybiki

Rybiki to owady zamieszkujące głównie domy, w których żerują na resztkach jedzenia zwierzęcego i roślinnego. Występują również w magazynach żywności, tekstyliów, skór, papieru oraz w bibliotekach. Atrakcyjnym miejscem są dla nich produkty spożywcze: mąka, kasza, cukier oraz wszelkie wilgotne i ciepłe zakątki.

Szkodniki - Lepisma saccharina - Rybik cukrowy

W naszym kraju obecne są 3 gatunki rybików, najbardziej rozpowszechniony jest Rybik cukrowy. Aby uchronić mieszkanie przed tymi owadami, należy dbać o jego czystość i chronić je przed zwilgotnieniem. Najskuteczniejsze będą odpowiednie środki na owady.

Szkodniki - Lepisma saccharina - Rybik cukrowy

do góry strony


Strona główna » Preparaty DDD » Higiena sanitarna » Oferta » Szkodniki » Do góry strony
do góry strony